Barbara Goleman Staff Directory

Index

 

Administration
send e-mail Dr. Manuel Sanchez III Principal
send e-mail Nora Bueno Assistant Principal 
send e-mail Robert Inza Assistant Principal 
send e-mail Gisela Rodriguez Assistant Principal 
send e-mail Jessica Romero Activities Director 
send e-mail Jay Flinchum Athletic Director 

Back to top

Business Education
send e-mail Milen Acuna Digital Information Technology
send e-mail Laura Diaz-Rodriguez Lead Magnet Teacher
SPED
send e-mail
Orlando Barreda
Algebra 1; Liberal Arts Math II; AP Computer Science
send e-mail Christopher Call Electricity I; World History;
send e-mail
Lydia Cepero
Diversified Career Technology; Career Preparation  
send e-mail Natacha Cruz United States Government; Leadership Skills Development
send e-mail
Naomi Ellenbogen
Life Skills 
send e-mail
Maria Victoria Escobar
Sci/Math/English   
send e-mail
Jennifer Grillo
Reading
send e-mail
Mana Oken
English II, II; Intensive Reading Grade 11 
send e-mail
Ana Rodriguez
English I, III, IV ; Intensive Reading Grade 9 
send e-mail
Tamara Rodriguez
Life Skills    
send e-mail
Michelle Roper
Science
send e-mail
Vaden Scott
SPED

Back to top

ELL
send e-mail Frank Luis Bojorge ELL
send e-mail Evelyn Roman ELL
send e-mail Joan Yesulaitis ELL, English IV

Back to top

Criminal Justice
send e-mail Steven Herrera Criminal Justice

Back to top

Fine Arts
send e-mail Zackery Chambers Band Director 
send e-mail Richard Rothal Ceramics
send e-mail Adriana Ruzzi-Vera Art
send e-mail Pedro Urquia Drama
     

Back to top

Florida Virtual School
send e-mail

Natacha Cruz

Florida Virtual School Facilitator

Back to top

Foreign Language
send e-mail Xiomara Gonzalez Spanish
send e-mail Tania Nunez Spanish
send e-mail Felisa Soto-Hernandez Spanish

Back to top

Language Arts
send e-mail Jenny Alpizar Language Arts
send e-mail Theresa Baker Language Arts
send e-mail Jobeth Eson Language Arts
send e-mail Sarebith Gomez Language Arts
send e-mail Joanyri Hernandez Language Arts
send e-mail
Paul Kopec
Language Arts
send e-mail Linda Ogorek-Cushman English Honors III 
send e-mail Isabel Ojeda Advanced Placement English Lit, Journalism, Yearbook 
send e-mail Mercedes Paigo English II Honors, English 
send e-mail Ana Roque English II Honors, English 
send e-mail Van Singer Communications, English II
send e-mail Michelle Verga English I Honors
send e-mail Sara Yanes English Honors I 
send e-mail Joan Yesulaitis English

Back to top

Magnet
send e-mail
Marlen Acosta-Garcia
Comprehensive Law Studies
send e-mail
Maria Albano
Advanced Capstone Semina
send e-mail
Miguel Arguelles
Research
send e-mail
John Harris
Advanced Information Technology
send e-mail
Steven Herrera
Criminal Justice Operations
send e-mail Linda Ogorek-Cushman English III Honors, AP English 
send e-mail
Mercedes Paigo
English II Honors
send e-mail
Zulima Perez-Martin
World History Honors
send e-mail
David Pierlus
Foundations of Web Design, Hospitality and Tourisn
send e-mail
Jessica Romero
AP Art History, School Activities Director
send e-mail
Eli Stav
Comprehensive Law Studies
     

Back to top

Mathematics
send e-mail Rebeca Alea Geometry, Geometry Honors
send e-mail Soledad Costa Geometry
send e-mail Eugene Cruz Algebra I
send e-mail Rene Gillet Math for College Readiness; Liberal Arts Mathematics
send e-mail Nadine Green Algebra II Honors; Algebra II Honors Gifted; AP Statistics
send e-mail Steffi Grunauer Algebra II
send e-mail Marlen Jovert Algebra I
send e-mail Yamilee Luis Geometry Honors, Geometry 
send e-mail Jorge Morales Algebra I; Liberal Arts Mathematics II
send e-mail Maria Perez Algebra II; Liberal Arts Mathemaics II
send e-mail Lilia Quinonez Algebra II Honors; Advanced Placement Calculus AB / BC 
send e-mail Daniel Rouco Geometrty, Financial Algebra
send e-mail Mohammad Taj Pre-Calculus Honors; Topics in Mathematics
send e-mail Michelle Townsel Algebra II; Honors Probability and Statistics

Back to top

Physical Education/Athletics
send e-mail Jay Flinchum Athletic Director 
send e-mail Seth Fogler Athletic Trainer
send e-mail Nora Greggains Team Sports 
send e-mail Jose Lopez Physical Education
send e-mail Reinel Mansito Team Sports 

Back to top

Science
send e-mail TBA Physical Science
send e-mail Alejandro Chicardini Biology I Honors; AP Biology
send e-mail Camille Ciriano Experimental Science Honors; Environmental Science
send e-mail Kenneth Feria Biology I; Anatomy & Physiology Honors
send e-mail Patricia Hill Biology I; Biology I Honors
send e-mail Pablo Jimenez Chemistry Honors; AP Physics I; Physics I
send e-mail Jessika Maroun Physical Science, Chemistry I
send e-mail Fred Matter Biology I; Biology I Honors
send e-mail Luis Mendez Forensic Science I; Forensic Science II; AP Chemistry
send e-mail Jeff Rogers Chemistry I Honors; Chemistry I
send e-mail Ricardo Symonette Biology I Honors
send e-mail Kathy Webb Chemistry I; Chemistry I Honors; Physical Science Honors

Back to top

Social Studies
send e-mail Art Cabrera American History; American History Honors
send e-mail Jessica Castillo AP Psychology; Psychology I
send e-mail Raul Costero Virtual School
send e-mail Ariel Cribeiro World History; Economics
send e-mail Peter Falcon Economics w/Financial Literacy; Global Studies
send e-mail Joseph Howard American Government Honors; American History
send e-mail Luis Marti World History Honors
send e-mail send e-mail Zulima Perez-Martin US History Honors; AP US History
send e-mail James Roman World History Honors
send e-mail Fred Wilde Government Honors; US History

Back to top

Student Services
send e-mail Lorena Cancela Testing Chairperson 
send e-mail Melanie Gonzalez Counselor, Ninth Grade 
send e-mail Maricely Lopez Secretary, Student Services 
send e-mail Leonard Patrick SCSI Instructor 
send e-mail Elizabeth Piña Counselor, Grades 10-12, A - L
send e-mail Ginette Sanchez Counselor, Grades 10-12, M - Z
send e-mail Kelly Zaher CAP Advisor 

Back to top

Vocational/Technology
send e-mail Steve Moscovic Production Technology (Shop)
send e-mail Patricia Turner Nutrition and Foods 

Back to top

Office Staff
Barbara Bouza Principal's Secretary / Office Manager, telephone ext. 2246
Maricely Lopez Secretary, Student Services, telephone ext. 2247 
Debbie Perez Data Input Specialist, telephone ext. 2245
Indira Quintana Treasurer, telephone ext. 2230
Patricia Williams Registrar, telephone ext. 2239

Back to top

 

 

Barbara Goleman High School : 14100 NW 89 Avenue : Miami Lakes, Florida 33018 : 305-362-0676 : Fax: 305-827-0249